Vlast bojkotira vijest o bojkotu

Slikovnost: Grafit, Zagreb 2016.

Grafit, Zagreb 2016.

Nositelji državne vlasti još ni jednom jedinom riječju nisu reagirali na najavu bojkota službene komemoracije žrtvama Holokausta. Jer valjda im je normalno da se Međunarodni dan sjećanja na Holokaust u zemlji Hrvatskoj obilježi bez predstavnika zajednice koja je u Holokaustu stradala…

Piše: Predrag Lucić (Novi list)

Prije četiri dana Novi list je objavio vijest da će Koordinacija svih židovskih općina u Hrvatskoj bojkotirati sve komemorativne i ostale skupove što ih državna vlast namjerava organizirati povodom Međunarodnog dana sjećanja na Holokaust, koji se obilježava u petak, 27. siječnja.

Bojkot je obrazložen »nespremnošću hrvatskih vlasti da primjereno, službeno i javno reagiraju na postavljanje spomenika s ustaškom krilaticom ‘Za dom spremni’ na mjestu na kojem je nekad bilo ustaško zapovjedništvo u Jasenovcu«, te najavama da će spomenici s istim sloganom uskoro biti podignuti diljem Hrvatske. U utemeljenost stava da se »u Hrvatskoj ubrzano nastavlja relativizacija ustaštva«, čelnike židovskih općina je dodatno uvjerio i friški skandal u šibenskoj Tehničkoj školi, čiji je ravnatelj prošloga tjedna – uz sramotnu »argumentaciju« o nejednakom tretmanu ustaša i partizana – iznudio povlačenje izložbe »Anne Frank – povijest za sadašnjost«.

Najava Koordinacije svih židovskih općina da će bojkotirati državne skupove u znak sjećanja na žrtve Holokausta nije izazvala zanimanje ni većeg dijela hrvatske javnosti ni vladajućih u državi. Neki mainstream mediji su vijest prenijeli sa zakašnjenjem, a nekima uopće nije bila vrijedna pažnje. Nositelji državne vlasti nisu pak reagirali ni jednom jedinom riječju. Jer valjda im je normalno da se Međunarodni dan sjećanja na Holokaust u zemlji Hrvatskoj obilježi bez predstavnika zajednice koja je u Holokaustu stradala.

A koga ili čega će se predsjednica države, premijer i predsjednik Sabora u petak sjetiti, dok budu izvršavali svoje protokolarne obaveze, to je u ovim okolnostima posve nebitno. Uostalom, još nisu poslali službene pozive ni onima koji su preživjeli Holokaust ni potomcima žrtava, pa je – ima biti – najvišim dužnosnicima u Republici Hrvatskoj posve svejedno tko će na skupove sjećanja doći a tko neće. Važno da se odradi…

I važno da ne bude uznemirujućih izjava poput one Ognjena Krausa, predsjednika zagrebačke Židovske općine, koja je jučer emitirana na N1 televiziji: »Nije problem ploče u Jasenovcu ili natpisa ‘Za dom spremni’, već relativizacije svega. Ako je isto kukasti križ, ustaško ‘U’ i ‘Za dom spremni’ i crvena zvijezda, o čemu onda diskutiramo? Reviziju povijesti ćemo raditi? Komisiju osnivati da ona kaže što je bio Drugi svjetski rat? Pa o čemu mi razgovaramo?«

Ili izjave koju je Slavko Goldstein dao istoj televiziji, prisjetivši se kako je za vladavine Ive Sanadera uklonjeno spomen-obilježje Juri Francetiću u Slunju, te kazavši kako je očekivao da će na isti način sada reagirati i Andrej Plenković. Po Goldsteinovu mišljenju, aktualni hrvatski premijer nije uklonio jasenovačku ploču zbog – oportunizma. A taj oportunizam je opasan za hrvatsko društvo i poticajan za daljnju rehabilitaciju ustaštva, za prijeteću »poplavu ustašoidnih znakova koji kompromitiraju Hrvatsku« i koji će se namnožiti prije nego što ono Plenkovićevo velemudro Povjerenstvo za donošenje zakona o simbolima totalitarizama počne s radom.

Goldstein u tome, kao i u rehabilitaciji Draže Mihailovića i ostalih zločinaca i nacifašističkih kolaboracionista u Srbiji, vidi vrzino kolo koje »može biti pogibeljno čak do jednog rata«, ali teško da će njegovo upozorenje ozbiljno shvatiti itko u hrvatskoj vlasti. Ona će najvjerojatnije – ako se uopće oglasi po pitanju bojkota državnih skupova povodom Međunarodnog dana sjećanja na Holokaust – oportunistički pozvati na »zajednički pijetet prema žrtvama svih totalitarizama«.

A Krausa i Goldsteina će prepustiti brutalnom vrijeđanju na šovinističkim portalima, kao što se to dogodilo i lani, kada su predstavnici židovske zajednice bojkotirali državnu komemoraciju u Jasenovcu, pa bivali proglašavani »nasilnicima nad hrvatskim narodom«, »nositeljima velikosrpskog monopola«, »beskrupuloznim izrabljivačima uspomena na žrtvu i stradanje jednoga naroda«…

I kao što se to događa i sada, kada hejteri ispod teksta o najavljenom bojkotu komemorativnih skupova povodom Dana sjećanja na Holokaust, objavljenog na jednom turbodomoljubnom portalu, ostavljaju poruke poput ove: »I neka bojkotiraju. To sranje od spomenika treba srušit i sve preorat. Nešto posijat tamo il’ kakvu farmu otvorit da imamo kakve koristi od toga. Nitko više tamo ne želi ići i čemu onda da to održavamo.«

Izgovorit će se ovoga petka nekoliko prigodnih komemoracijskih fraza s najviših mjesta u državi, deklarativno će se osuđivati zločini i iskazivati žaljenje zbog stradalih u Holokaustu, a da se pritom ama baš ničim ne ugrozi postojeći stupanj tolerancije prema onima koji Holokaust relativiziraju i negiraju, a njegove žrtve besramno vrijeđaju.